Jak postępować z toksyczną kobietą?

Jeśli uważasz, że kobieta którą kochasz cierpi na zaburzenie osobowości, lecz nie chcesz kończyć waszego związku, powinieneś poznać elementarne zasady przetrwania w toksycznej relacji. Musisz sobie uświadomić zarazem, że w całej tej sytuacji nie chodzi tylko o umiejętność postępowania z osobą zaburzoną (np. ograniczanie jej wybuchów złości, poskramianie krytyki, niereagowanie na złośliwości itp.), lecz przede wszystkim – o twoje BEZPIECZEŃSTWO. Zrozum, że taka kobieta może w każdej chwili, bez absolutnie żadnych wyrzutów sumienia, zastąpić cię innym mężczyzną, natomiast tobie będzie od niej odejść bardzo trudno.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa sprowadzają się do czterech reguł:

1) Ustal jasne i twarde granice dla toksycznego zachowania swojej partnerki.
2) Zmuszaj partnerkę do brania odpowiedzialności za swoje zachowanie.
3) Zachowaj spokój i skup się na problemie. Toksyczkę niezmiernie bawi to, jak przed nią podrygujesz. Czemu? Ponieważ, gdy reagujesz, ona może potem przedstawiać cię przed światem jako świra, co daje jej gwarancję bezkarności.
4) Zbuduj swoją sieć wsparcia. Nie pozwól odizolować się od ludzi, którzy mogą ci pomóc przywrócić kontakt z rzeczywistością, gdy partnerka będzie ci sączyć swoją toksynę.

Jeśli zdecydujesz się zakończyć toksyczną relację, przygotuj się na nieuniknione groźby, szantaże emocjonalne, grę na zwłokę, wyciąganie brudów oraz możliwe epizody samobójcze i zachowania prześladowcze. Nie traktuj zakończenia bolesnego związku jak swojej porażki. Toksyczka jest mistrzynią odgrywania bezbronnej ofiary i najbardziej ze wszystkiego boi się porzucenia, lecz paradoksalnie – to ona sama odstrasza ludzi. Bardzo współczuję osobom doświadczającym przemocy emocjonalnej.

Toksyczne kobiety nie są ofiarami: w apogeum swojego zaburzenia są perfekcyjnymi wampirami energetycznymi i bezlitosnymi drapieżnikami. Posiadają instynktowny talent do uderzania w czułe punkty innych ludzi, by utrzymać zainteresowanie sobą. Powtórzę: najbardziej ze wszystkiego kobiety zaburzone boją się porzucenia, pomimo tego, że ich toksyczne zachowania mogą świadczyć o czymś wprost przeciwnym.

Pamiętaj, nie jesteś wariatem. Jednym z najbardziej niszczących skutków relacji z toksyczną kobietą jest wypranie mózgu, abyś wierzył w jej kłamstwa: jesteś złym facetem, to twoja wina, to ty jesteś wściekły, nie kochasz, nie rozumiesz, ona poświęca się będąc z tobą, dołujesz ją, jesteś samolubny itd. Toksyczki mogą uciekać się do wyzwisk i agresji werbalnej, które potem uzasadniają oskarżając ciebie o popełnienie różnych strasznych rzeczy: od bycia nieczułym aż do zdrady. W ten sposób przerzucają na ciebie odpowiedzialność za swoje złe zachowanie. To jest przemoc emocjonalna!

Innym irytującym zachowaniem osoby toksycznej jest świadome wypieranie się swoich słów i czynów (gaslighting). Wygląda to tak, że np. próbujesz porozmawiać o raniących słowach i fałszywych oskarżeniach, którymi w ciebie ciskała podczas waszej ostatniej kłótni, a ona z zimną krwią odpowiada: „To nigdy się nie zdarzyło. Nigdy tak nie powiedziałam. Nie wiem, o czym mówisz. Wymyślasz coś sobie.” Zaprzecza, że coś się w ogóle stało, relacjonuje swoją własną, silnie zniekształconą wersję wydarzeń lub wymaga, abyś zrozumiał powody jej bolesnego zachowania i wybaczył nawet wtedy, gdy istnieje duże ryzyko, że podobne zachowania się wkrótce powtórzą. W rezultacie zaczynasz wątpić w swoją pamięć, jesteś oszołomiony i tracisz ogląd sytuacji, przez co możesz poczuć się bezradny. W tej zabawie chodzi też o wypranie twoich uczuć i doświadczeń. Nie masz prawa mieć swoich, gdyż tylko jej, w dodatku zniekształcone, są ważne, a więc są jedynymi, które warto pamiętać.

Autorskie tłumaczenie oryginalnego postu dr Tary Palmatier z bloga shrink4men.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s