Osobowość emocjonalnie napastliwa: narcystyczna czy borderline?

Jeśli jesteś w związku z kobietą emocjonalnie napastliwą początkowo zapewne myślisz: „Co jest z nią nie tak?” Potem jednak, jeśli spędzisz z nią odpowiednio dużo czasu, zaczynasz się zastanawiać: „Co jest nie tak ze mną? Dlaczego ona traktuje mnie tak źle?” Nękanie emocjonalne z czasem będzie cię coraz bardziej przygnębiać, aż w końcu wpadniesz w depresję, dostaniesz nerwicy, poczujesz się bezradny i bezwartościowy. Nie zasługujesz na złe traktowanie. Nie jesteś też jedynym, który ma taki problem. Po tym świecie chadza wielu ludzi toksycznych, których w przypadkach ekstremalnych określa się mianem osobowości zaburzonych.

Ludzie cierpiący na szeroko rozumiane zaburzenia należące do tzw. klastra B, takie jak: graniczne zaburzenie osobowości (borderline, BPD), histrioniczne zaburzenie osobowości (HPD), narcystyczne zaburzenie osobowości (NPD) oraz antyspołeczne zaburzenie osobowości (APD), są często w swoich związkach agresorami. Tacy ludzie kłamią na potęgę. Zależnie od pory dnia i nocy twoja żona czy przyjaciółka może wykazywać inne cechy specyficzne, ale pewien zestaw objawów jej szaleństwa jest niezmienny. Czy możesz zatem stwierdzić, czy twoja emocjonalnie napastliwa kobieta ma cechy zaburzenia borderline, czy raczej narcystycznego? Poniżej przedstawiam kilka ogólnych reguł, których używam, gdy chcę to dokładnie określić.

Jak podchodzi do związku?

Kobieta narcystyczna: Kochaj mnie, bo inaczej…”Jeśli bezwarunkowo nie akceptujesz jej i jej wszystkich okropnych zachowań, jesteś postrzegany jako bezwzględny i podły. Na początku oczarowuje cię, a potem często próbuje zmusić do miłości. Jeśli odmówisz, pomyśli, że ją w ten sposób podświadomie krytykujesz, więc spodziewaj się epizodu narcystycznej wściekłości lub zimnego traktowania i nienawistnych spojrzeń. Mimo tego, od czasu do czasu twoje szczęście będzie dla ciebie miłe, a nawet kochające, ponieważ:

  1. chce manipulować tobą dla swoich korzyści,
  2. chce być postrzegana przez otoczenie jako wielkoduszna i kochająca,
  3. będzie cieszyć się z tego, że cię oszukała,
  4. chce u ciebie wywołać fałszywe poczucie bezpieczeństwa zanim ci znowu dołoży.

Jednym słowem: jeśli jest dla ciebie miła, miej się na baczności i bądź bardzo ostrożny!

Kobieta borderline: „Proszę, kochaj mnie. Nie to miałam na myśli. Nie zostawiaj mnie.” Początkowo udaje kobietę, która myśli, że chcesz z nią być, jednak ta fantazja nie ma nic wspólnego z osobą, którą ona jest w rzeczywistości. Zrobi wszystko, co w jej mocy, aby cię zadowolić, abyś ty z kolei ją pokochał, po czym jej maska zaczyna się kruszyć.

Czy współczujesz jej?

Kobieta narcystyczna: wyjątkowo nieżyczliwa osóbka, której bardzo trudno przychodzi przepraszanie. Jeśli manipuluje tobą w celu wywołania współczucia, to tylko po to, abyś opuścił gardę i dał się trafić ponownie. Specjalnie dla niej wymyślono pojęcie „krokodyle łzy”. Rozpacza, gdy przestraszy się, że utraci kontrolę nad tobą lub że ktoś zobaczy jej prawdziwe oblicze.

Kobieta borderline: nawet jeśli jest niezwykle szalona, ciągle trochę ci jej szkoda. Łatwo jej współczuć, ale litość i wina nie powinny być spoiwem związku. Nie ma znaczenia dla postrzegania jej emocjonalnie napastliwego zachowania to, czy rani celowo, czy nieświadomie.

Czy potrafi przyjąć na siebie odpowiedzialność?

Kobieta narcystyczna: z rzadka, jeśli w ogóle, przyznaje się do błędu, ale i wtedy próbuje winę przerzucić na ciebie, np.: „Myślałam, że jesteś miły i szczodry, ale widzę, że się myliłam.” Z rzadka bierze odpowiedzialność za swoje raniące zachowania. Jeśli zwrócisz jej na to uwagę stwierdzi, że to ty swoim zachowaniem zmusiłeś ją do takich czynów (a więc sobie zasłużyłeś) i jesteś złym człowiekiem, który dobrą kobietę zmusza do tak podłych rzeczy. Powinieneś się wstydzić! Do wyjaśnienia swojego niewybaczalnego zachowania może ewentualnie także zaprząc tanią psychologię, religię lub jeszcze coś innego, np.: „Prawdziwy chrześcijanin przebacza” lub „Masz nierozwiązane konflikty ze swoją matką” lub „Powiedziałam o wszystkim rodzinie i przyjaciołom, a oni przyznali mi rację„. To wszystko strategie uchylania się od odpowiedzialności.

Kobieta borderline: przyzna, że postąpiła źle, ALE zacznie cię winić za sprowokowanie jej. To nie jest prawdziwa odpowiedzialność. Tak mówią 5-latki przyłapane na robieniu czegoś złego: „Tak, postąpiłam źle, ale to nie moja wina” albo „Byłam naprawdę zła i wściekła, ale nie chciałam powiedzieć tych wszystkich okropnych rzeczy, więc musisz mi wybaczyć„. Różnica jest taka, że kobieta narcystyczna zwykle nie przyzna się do błędu dopóki nie zapędzisz jej w kozi róg, albo nie będziesz gotowy do odejścia. Większość kobiet narcystycznych wierzy, że miały prawo cię zranić; niektóre borderline mogą poczuć się źle raniąc cię, ale skoro cię zraniły, to widocznie musiały i „nic nie mogły na to poradzić„.

Czy jest empatyczna?

Kobieta narcystyczna: jest praktycznie niezdolna do empatii. Jest całkowicie skupiona na sobie, więc uczucia innych ludzi nic nie znaczą, za jednym wyjątkiem. Jeśli ktoś inny daje ci się we znaki, ona powie: „Cóż, ja nigdy nie miałam z tą osobą problemów. Zawsze była dla mnie miła, więc musiała być teraz mocno zestresowana. Prawdopodobnie ty wywołałeś jej wybuch.Kobieta narcystyczna okazuje empatię dla innych kosztem ciebie.

Kobieta borderline: może wyuczyć się odczuwania empatii poprzez przypominanie jej sytuacji, w których czuła się źle, ale to zwykle działanie krótkotrwałe. Wniosek: rozładowanie napięcia emocjonalnego u kobiety borderline ma pierwszeństwo przed wszystkim innym, nieważne jak empatyczna może się wydawać od czasu do czasu. Co więcej, jej empatia jest często wymuszona.

Czy potrafi dawać?

Kobieta narcystyczna: nie, nie i jeszcze raz nie. Kobiety narcystyczne to przede wszystkim biorcy. Twój związek to z pewnością ulica jednokierunkowa, na której ona może czasami poudawać bycie miłą i życzliwą, ale tylko w obecności innych osób i tylko po to, by chronić swój perfekcyjny wizerunek publiczny. Z drugiej strony, jeśli okazuje jakoś swoją życzliwość, robi to z wiarą, że „tak trzeba”, bo to typ szczegółowych reguł i zasad. Potem będzie od ciebie oczekiwać zwielokrotnionej wdzięczności i pochwał za swój niebywały akt szczodrości i nigdy nie pozwoli ci o tym zapomnieć.

Kobieta borderline: jest dawcą, ale wszystko ma swoją cenę. To część procesu, o którym wspomniano wyżej, żeby zadowolić cię w zamian za otrzymanie twojej miłości.

Większość opisanych powyżej zachowań jest całkowicie nieświadomych. Pojawiają się one we wczesnym dzieciństwie, a część z nich może być nawet wrodzona. Niezależnie od natężenia cech, oba zaburzenia są odczuwane niezwykle boleśnie i niszcząco przez ludzi, którzy takie osoby kochają.

Tłumaczenie tekstu Tary Palmatier z bloga shrink4men.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Osobowość emocjonalnie napastliwa: narcystyczna czy borderline?

  1. Boże kto to pisze?… przecież to nie ma oparcia w psychologii nawet tej budzącej dziś pewne zastrzeżenia typu psychoanaliza tylko w cudzej złości i bólu a być może i projekcji…

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s