Toksyczne kobiety, sekty, pranie mózgu i przeprogramowanie: część I

W niedawnym artykule: Jak toksyczna kobieta robi ci pranie mózgu? opisano pewne modyfikacje technik prania mózgu stosowane w sektach, obozach jenieckich i przez toksyczne osobowości właśnie. Prześledzono także, gdzie i w jakim stopniu techniki te się między sobą różnią.

Specyfika sekt wyraża się w tym, że niszczą one twoją bieżącą tożsamość i system wartości, formują cię na nowo i wszczepiają nowy światopogląd. Dla odmiany, toksyczne kobiety „tylko” cię niszczą i trzymają w tym stanie aż do całkowitego wyeksploatowania. Nie chcą cię przebudowywać ani wciskać nowej ideologii, poza może: „Chodzi tylko o mnie i moje uczucia.” oraz „Zawsze mam rację, nieważne jak bardzo się mylę.

Podobieństwa między ofiarami toksycznej przemocy i ofiarami sekt

Wszyscy toksycy lubią łatwe cele. Uganiają się za ludźmi, którzy są: mili, szczodrzy, ufni, ustępliwi, skłonni do autorefleksji, kompetentni, utalentowani i, przede wszystkim takimi, którzy czują potrzebę współpracy lub naprawiania rzeczy i nie dążą przy tym do konfrontacji. Większość znanych mi mężczyzn zaangażowała się w związek z toksyczką w trakcie lub tuż po jakimś traumatycznym wydarzeniu w życiu, takim jak np.: rozwód, śmierć bliskiej osoby, przewlekła choroba itp.

Sekty także lubią łatwe ofiary i dlatego zwykle wybierają osoby w stanie zwiększonego napięcia emocjonalnego związanego z jakimś destabilizującym wydarzeniem, jak np.: bolesne rozstanie, śmierć bliskiej osoby, zwolnienie z pracy lub inne zdarzenie podnoszące poziom stresu (tu znajdziesz kalkulator stresu). W tym stanie niektórzy ludzie są bardziej podatni na wpływ rekruterów, czyli osób, które znają odpowiedzi na wszystkie wątpliwości, proponują stałe towarzystwo lub bliskość. Poniżej zamieszczam listę podobieństw cech ofiar przemocy emocjonalnej i sekt religijnych:

  • Zależność: silne pragnienie przynależności, aprobaty, akceptacji i strach przed samotnością.
  • Nieasertywność: ustępliwość, unikanie konfrontacji, ślepa wiara w autorytet.
  • Łatwowierność: bezkrytyczna wiara innej osobie.
  • Naiwny idealizm: wiara, że wszyscy ludzie są dobrzy lub mogą się zmienić na lepsze.
  • Uduchowienie: przekonanie, że życie ma „wyższy sens” lub że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Tymczasem niektórzy ludzie są po prostu toksycznymi gnojkami, bez żadnego uzasadnienia.

Oczywiście, same tylko cechy osobowości plus stan zwiększonego stresu nie wystarczą, aby wyprać mózg potencjalnej ofierze i potrzeba do tego jeszcze wiedzy o technikach kontroli umysłu. Zmiana myślenia lub pranie mózgu wymaga spełnienia 6 warunków, o których dobrze wiedzą wszyscy przywódcy sekt. Większość toksycznych kobiet jednak tych technik nigdy nie poznała, a mimo to skutecznie się nimi posługują – wydaje się, że robią to instynktownie, zaś te, które wiedzą, co robią, są najpewniej czystej wody socjopatkami, które są już ekstremalnie niebezpieczne.

6 warunków zmiany myślenia

1. Utrzymuj mężczyznę w nieświadomości tego, co się dzieje i jak się krok po kroku zmienia. To nie problem, gdyż większość toksycznych kobiet nie jest właściwie świadoma tego, co robi, a co mówić dopiero o obrabianym mężczyźnie.

2. Kontroluj społeczne i fizyczne otoczenie ofiary, zwłaszcza kontroluj jej czas. Toksyczka nie pozwoli ci rozmawiać z nikim, kto mógłby zakwestionować „rzeczywistość”, którą cię mami, lub jej władzę.

3. Systematycznie wyrabiaj w mężczyźnie poczucie bezradności stawiając w sytuacjach, w których jest z góry skazany na porażkę.

4. Manipuluj systemem nagród i kar, aby powstrzymać naturalne odruchy mężczyzny. Celem jest złamanie cię i uczynienie bezwolnej marionetki.

5. Manipuluj systemem nagród i kar, aby promować swoją ideologię, przekonania i akceptowane zachowania. Innymi słowy: ona ma rację. Zawsze. Nie kwestionuj niczego, co mówi. Ona jest najważniejsza, a ty żyjesz, by jej służyć.

6. Przedstaw zamknięty system reguł i zajmij pozycję autorytarną. Rób wszystko, aby w słownych potyczkach być zawsze górą.

Większość toksycznych kobiet to umysłowe i werbalne akrobatki, które najoczywistsze fakty potrafią splątać w węzeł gordyjski, ewentualnie znaleźć ucieczkę z rozmowy przez nagłą zmianę tematu lub atakowanie cię na innym polu.

Podobieństwa między technikami uwodzenia toksycznych kobiet i sekt

Sekty i toksyczki na różne sposoby generują u swoich ofiar poczucie winy, jawny i podświadomy strach, bezsilność i zależność. Manipulacje, oszukiwanie i bombardowanie miłością – oto jak napastnicy wsadzają stopę w drzwi. Wabią cię swoim podkoloryzowanym wizerunkiem, kłamiąc, skrywając swoją toksyczną naturę i odurzając cię słodkimi słówkami i ciepłymi uczuciami. Gdy już wślizną się do twojego życia, zaczynają cię zatruwać. Spójrzmy najpierw na ich taktykę uwodzenia i budowania więzi.

Manipulacje i kłamstwa. Aby usidlić swoje ofiary zarówno sekciarze, jak i toksyczne kobiety masowo wykorzystują manipulacje i kłamstwa. Początkowo ukrywają swoje prawdziwe natury i zamiary pod płaszczykiem starannie skrojonego wizerunku osoby „zbyt idealnej, aby była prawdziwa„, identyfikują specyficzne potrzeby i pragnienia swoich ofiar, po czym zaczynają nimi grać. Pilnie studiują lęki i czułe punkty ofiary i stosownie do nich portretują siebie. Toksyczki, zwłaszcza te z zaburzeniami z klastra B (NPD/BPD/HPD/SPD) są urodzonymi kameleonami, które intuicyjnie wychwytują twoje oczekiwania, np.: bycie seksowną, słodką, śmiałą, aktywną, znającą się na sztuce itp., i grają nimi – i tobą samym – na całego. Jak tylko upewnią się co do powstałej więzi, zrzucają maskę i rozpoczynają przemoc emocjonalną i/lub fizyczną. Toksyczki podstępnie prezentują swoją fałszywą twarz potencjalnym partnerom, a ci czasami długo nie wiedzą, że są zwodzeni. Co więcej, większość toksyczek nie jest toksyczna cały czas, w przeciwnym razie zdrowi psychicznie ludzie trzymaliby je na dystans. Przypominają one raczej okrutną wiedźmę z bajek dla dzieci, która zmienia się w piękną dziewczynę, aby przyciągać zakochanych zalotników i która ujawnia wewnętrzną szpetotę tuż po wyznaniu jej miłości. Wielu mężczyzn nie potrafi w tym momencie porzucić początkowej iluzji i pozwala toksyczce dalej się obrabiać.

Bombardowanie miłością. Toksyczki i sekciarze tumanią cię miłością, podziwem, przywiązaniem, pochlebstwami, wrażliwością oraz seksualnym i nieseksualnym dotykiem. Wyłapują twoje każde słowo i stwarzają poczucie stałego porozumienia, połączenia i bliskości: „Z chwilą okazania przez ofiarę zainteresowania, sekciarze bombardują ją miłością. Ten proces udawanej przyjaźni i zainteresowania jest częścią programu wabienia ofiar. Bombardowanie miłością to skoordynowane wysiłki – zwykle kierowane przez lidera – obejmujące „zalewanie” przez starszych członków grupy członków nowszych lub rekrutów mieszaniną pochlebstw, słownego uwodzenia, troskliwego dotyku (zwykle nieseksualnego) i mnóstwem zainteresowania ich osobami. Bombardowanie miłością – lub propozycja stałego towarzystwa – jest sprytną i jednocześnie niezwykle skuteczną manipulacją.”

Wielu ludzi daje się uwieść takiemu zachowaniu. Każdy chce się czuć wyjątkowy. Toksyczki grają na potrzebach twojego ego, po czym zwracają się przeciwko tobie, co tłumaczy ogromne trudności z wyjściem z tego zaklętego kręgu. Tęsknisz za jej poprzednią wersją: miłą i kochającą osobą, jaką znasz z pierwszych spotkań. Wierzysz, że to jest jej prawdziwa twarz, zaś toksyczna, wroga, zimna, bezlitosna harpia jest jakąś pomyłką. W rzeczywistości prawda jest dokładnie odwrotna.

W następnej części będzie o tym, jak sekciarze i toksyczki łamią cię mentalnie i podduszają trzymając pod wodą.

Improwizowane tłumaczenie tekstu Tary Palmatier z bloga shrink4men.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Toksyczne kobiety, sekty, pranie mózgu i przeprogramowanie: część I

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s