Co zrobić, gdy toksyczna eks chce utrzymać po rozstaniu/rozwodzie kontakt z moją rodziną i znajomymi?

Tak więc odważyłeś się wreszcie zakończyć ten toksyczny związek/małżeństwo i ruszyć dalej z życiem, lecz ze zdziwieniem odkrywasz, że twoja popaprana eks nagle próbuje utrzymać lub nawet wzmocnić swoje więzi z twoją rodziną? Po tylu latach niechęci lub nawet odcinania ciebie od nich!? Nie wiesz, o co jej do k####y nędzy chodzi!?

Gdy jesteś w ważnym dla siebie związku, twoje kręgi rodzinne i społeczne rozszerzają się o rodzinę i znajomych partnerki. Część jej przyjaciół staje się twoimi i vice versa, oraz wzajemnie rozwijacie więzi z rodzinami swoich partnerów. Co się jednak dzieje podczas rozstania lub rozwodu? Kto „zabiera” ze sobą znajomych i członków rodzin?

Przypadek optymistyczny

Gdy zanika więź między dwojgiem dorosłych, zdrowych ludzi, zwłaszcza gdy byli oni ze sobą długo i/lub mają dzieci, rozstanie jest równie trudne dla ich rodzin i przyjaciół. Psychicznie dojrzałe osoby nie zajmują w tej sprawie żadnego stanowiska rozumiejąc, że charakter ich wcześniejszych więzi z eks zmieni się. Rozstająca się para oraz ludzie, którzy byli z nimi związani, doświadczają poczucia straty i przechodzą przez coś na kształt procesu żałoby.

Przypadek pesymistyczny

Kiedy jedna z rozstających się osób jest zaburzona, dysfunkcjonalna lub toksyczna, znajomi i rodzina stają się jeszcze jednym narzędziem kontroli i ranienia nietoksycznego partnera. Toksyczne kobiety często widzą takie osoby (włączając w to również własne dzieci) jako łupy wojenne, żywe tarcze i broń do wykorzystania podczas i po rozstaniu. Na ironię zakrawa fakt, że najbardziej toksyczne kobiety w trakcie trwania związku robią wszystko, aby odizolować swojego partnera od rodziny i znajomych dla jego jak najściślejszej kontroli, wzmocnienia swojej nad nim władzy oraz całkowitego skupienia jego uwagi na sobie. Żywią przy tym do nich głęboką urazę i nawet jeśli nie są otwarcie wrogie podczas bezpośrednich spotkań, za ich plecami knują i obgadują. Po zakończeniu związku, niejedna zaburzona próbuje się przymilać do tych samych ludzi, których jeszcze chwilę wcześniej notorycznie szkalowała. Jest to zachowanie wyjątkowo niezrozumiałe dla mężczyzn pamiętających, jak ich partnerki w trakcie trwania związku nieustannie wywoływały wielkie awantury na samo wspomnienie możliwych odwiedzin, podróży lub wspólnej imprezy.

Poniżej przedstawiam kilka możliwych scenariuszy zakończenia związku z toksyczką:

1. Rozstajecie się, a ona zostawia twoich bliskich w spokoju. Może jednak utrudniać członkom twojej rodziny spotkania z dziećmi. W tym przypadku dziękuj Bogu i po prostu poszukaj dobrego adwokata, który pomoże ci wynegocjować dobre porozumienie rodzicielskie.

2. Po rozstaniu ona demonizuje ciebie i twoją rodzinę. Do zniesienia, jeśli nie macie dzieci. Pozwól jej wtedy pluć jadem i trzymaj się od niej jak najdalej, to samo radząc swojej rodzinie. Jeśli jednak macie dzieci, takie zachowanie jest ekstremalnie destrukcyjne i bolesne dla ciebie, twojej rodziny i przede wszystkim dla dzieci. Jest to rażący przypadek Wrogiego Rodzicielstwa Agresywnego (Hostile Aggressive Parenting – HAP) oraz Rodzicielskiego Syndromu Wyobcowania (Parental Alienation Syndrome – PAS), i musisz zrobić wszystko, aby wyegzekwować swoje prawa rodzicielskie oraz uchronić dzieci przed przemocą emocjonalną.

3. Związek się kończy, a twoja eks ni z tego, ni z owego zaczyna spędzać więcej czasu z twoją rodziną niż gdy byliście razem. Dlaczego? Nie wmawiaj sobie, że zdarzył się cud i twoja eks nagle zrozumiała, jaka cudowną masz rodzinę. Utrzymywanie tych kontaktów jest jej potrzebne, gdyż desperacko próbuje odzyskać nad tobą kontrolę. Ten typ kobiet będzie próbował to robić zwłaszcza wtedy, gdy zaczniesz nowy związek. Zrobi wówczas wiele, aby twoja rodzina lubiła ją bardziej niż ciebie i twoją nową partnerkę, aby pozyskać ich względy i pokazać wszystkim wokół, że ona była „OK” (cokolwiek to dla niej znaczy), a ty nie. Ta sytuacja może też przez nią być wykorzystana do odmalowania siebie w roli ofiary, a z ciebie zrobi złego faceta. Chodzi o próbę zwrócenia twojej rodziny przeciwko tobie. Aby osiągnąć ten cel może rozsiewać wierutne kłamstwa, a niekiedy nawet może twierdzić, że to ty napastowałeś ją i wasze dzieci mówiąc, np.: „To wariat. Zmienił się. Przechodzi kryzys wieku średniego. Nie masz pojęcia, co musiałam znosić przez te wszystkie lata. Jak mógł porzucić dzieci i mnie?” Projekcje nigdy nie ustają. Nazywam te zabiegi Krokodylimi Łzami oraz Tour de Sympatia. Są one jeszcze jednym świadectwem uzależnienia toksyczki od manipulacji i kontroli. Udając, że spędza czas z twoją rodziną i pozwalając na kontakt z waszymi dziećmi ma szansę sprzedawać swoją zniekształconą wersję rzeczywistości i wygrywać sympatię twoich bliskich. Kluczową sprawą jest zatem, abyś to ty zabierał dzieci w odwiedziny do swoich bliskich, nie zaś twoja toksyczna eks!

W zdrowym związku naturalną rzeczą jest chęć utrzymywania więzi z ludźmi, którzy stali się twoją nową rodziną, jednak związek z toksyczką nie jest normalny! Jest on jak nowotwór, który cię zżera, więc musisz go całkowicie odciąć od twojego ciała, umysłu, życia oraz, oczywiście, rodziny. Nie powinieneś ty, ani nikt z twoich bliskich podtrzymywać „przyjaźni” z toksyczką, gdyż dajesz jej w ten sposób przyzwolenie na dalsze krzywdzenie cię. Zredukuj kontakty do absolutnego minimum (najlepiej do zera), czyniąc je bardzo formalnymi, acz grzecznymi, na podobieństwo kontaktów biznesowych. Jeśli ktoś z twojej rodziny nie rozumie tej sytuacji, pokaż mu ten artykuł.

Czemu niektóre rodziny się na to godzą?

1. Strach: Twoi bliscy mogą się obawiać, że jeśli w jakikolwiek sposób odepchną toksyczną eks, może ona zablokować ich kontakty z dziećmi. Toksyczka może posłużyć się swoją rodziną (jeśli z nią dobrze żyje) lub przyjaciółmi (jeśli ma takowych) lub nająć kogoś do uwiarygodnienia jej bajeczek o byciu krzywdzoną sierotką.

2. Chęć bycia miłym dla każdego. Chwalebna postawa, lecz nie pozwalająca przepracować żałoby po zakończonym związku i ruszyć ze swoim życiem dalej. Co więcej, pozwala toksyczce kontynuować swoje manipulacje i przemoc, które powinny się raz na zawsze skończyć.

3. Nieświadomość problemu. Twoja rodzina nie miała nigdy pojęcia, jaka była twoja eks, gdy zamykały się drzwi waszego domu, więc teraz mogą myśleć, że pomogą ci, jeśli pozwolą jej do tych drzwi dalej pukać. Myślą, że będą wielkoduszni, gdy w rzeczywistości dają toksyczce przyzwolenie na dalsze manipulowanie i ranienie ciebie, członka tej samej rodziny.

4. Dysfunkcjonalność. Hm, przypuszczalnie z jakiegoś powodu przyciągnąłeś tą swoją toksyczkę i wygląda na to, że twoja rodzina miała w tym swój niemały udział. W takim przypadku musisz nie tylko opłakać swój związek, lecz także zrewidować swoje relacje z rodziną, aby nie powtarzać błędnych wyborów w przyszłości. Być może będziesz musiał ustanowić większy dystans emocjonalny i fizyczny niż dotychczas oraz odbyć terapię.

Co możesz z tym problemem zrobić?

1. Opowiedz swojej rodzinie dokładnie, co się dzieje. Uświadamiaj swoją rodzinę. Jeśli trzymałeś gębę na kłódkę z powodu jakiejś chorej lojalności wobec eks, wstydu, zmieszania lub też po prostu dlatego, że chciałeś „chronić” matkę swoich dzieci, przestań i zacznij mówić o wszystkim głośno. Jeśli nie powiesz nikomu z bliskich, co się u was działo, ułatwisz eks rozsiewanie kłamstw na temat powodów rozstania jakoby spadło na nią jak grom z jasnego z nieba, a nie przez lata doprowadziła do niego swoim okropnym zachowaniem. Powiedz bliskim, co złego eks mówiła przez te lata na ich temat. Wytłumacz, jak bardzo cię skrzywdziła, opowiedz o przemocy. Poproś ich o pomoc. Nie chcesz jej obmawiać? Mówienie prawdy nie jest obmawianiem. Najlepszym sposobem zatrzymania przemocy jest wyciągnięcie jej na światło dzienne. Zresztą, założę się, że twoja eks nie ma skrupułów w obmawianiu cię przed każdym, kto tylko chce jej słuchać. Jeśli nie postawiłeś się jej w czasie trwania waszego związku, teraz jest pora, aby to uczynić. Jej zachowanie było destrukcyjne i niewłaściwe, więc przestań ją lukrować i nie pozwól na więcej. Tamte straszne dni już minęły.

2. Poproś, aby na spotkania rodzinne zapraszali ciebie z dziećmi, a nie ją. Toksyczki nie szanują cudzych granic, ani nie uznają tego, że dobre obyczaje, rozwaga i uprzejmość powinny też stosować się do nich. Musisz zatem ustalić wyraźne granice w obrębie swojej bliższej i dalszej rodziny, i pilnować, aby toksyczka ich już więcej nie naruszała (będzie próbować!).

3. Jeśli twoja rodzina nie szanuje twoich granic i wierzy w bzdury rozgłaszane przez eks, musisz się odciąć. Będzie to kolejny bolesny proces puszczenia, z którym będziesz musiał się zmierzyć, lecz może się okazać niezbędny, abyś stanął na nogi. Tym bardziej, że toksyczki są jak małe dzieci: im lepiej znają twoje słabe punkty, tym bardziej je naciskają. Nie daj się i spróbuj skupić się na rzeczach, które dają ci satysfakcję lub spełnienie. Twoja eks zapewne nasili swoje desperackie i żałosne próby przyciągnięcia uwagi i zgnębienia cię, lecz jeśli nie dasz jej tej satysfakcji, ostatecznie sfrustruje się ona – nie ty.

Rozstania są bolesne, lecz im dłużej pozwalasz jej intrygować przeciwko tobie, twojej rodzinie i znajomym, tym dłużej będziesz się potem podnosił do zdrowia. Z drugiej strony, jeśli pozbawisz ją źródła narkotyku, będzie zmuszona, aby poszukać sobie nowego, czyli nowej ofiary. Ale to już jakby nie twój problem.

Improwizowane tłumaczenie tekstu Tary Palmatier z bloga shrink4men.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s