Odcięcie emocjonalne: gdy zasada zerowego kontaktu nie wchodzi w grę

Jakkolwiek nie roztrząsać, całkowity brak kontaktu jest zawsze najlepszą strategią wychodzenia z toksycznej relacji. Nierzadko zdarza się jednak, że taka możliwość nie wchodzi w grę, gdy np. para ma dzieci, oboje pracują w tej samej firmie i żadne nie ma możliwości zmiany tego stanu rzeczy. W takich sytuacjach powinieneś wiedzieć, jak się odciąć emocjonalnie, aby wszelkie werbalne, pasywno-agresywne i jawnie agresywne sztuczki twojej toksycznej eks odbijały się od ciebie jak od ściany.

Czym jest odcięcie emocjonalne?

Istnieją dwie szkoły myślenia o odcięciu emocjonalnym. Wschodnia, medytacyjna, definuje to jako umiejętność, na którą składa się:

  • przyznanie drugiej osobie wolności bycia sobą,
  • zaakceptowanie braku możliwości zmiany i kontroli jej zachowania,
  • empatia i troska o nią ze spokojną akceptacją nadchodzących wydarzeń.

W tym ujęciu odcięcie nie jest tożsame z obojętnością, gdyż to ostatnie oznacza nieobecność i nieliczenie się z tym, co dzieje się z drugą osobą. Brzmi to pięknie i dobrze, jednak gdy chodzi o toksyczną partnerkę, okazywanie jej współczucia i troski w zamian za doznawaną przemoc jest niebezpieczne, gdyż naraża cię na jeszcze więcej bólu. Takie postępowanie możliwe jest tylko z zachowaniem należytego dystansu – zarówno psychologicznego, jak i fizycznego. Nie wydaje mi się, aby rozwinięcie w sobie empatycznego odcięcia emocjonalnego było możliwe przed uleczeniem ran spowodowanych toksyną.

Jeśli więc nie jesteś jeszcze mnichem tybetańskim, najlepszym wyjściem może być alternatywna forma odcięcia, która jest świadomym wyborem, aby nie pozwalać toksycznej partnerce na jakiekolwiek złe zachowania względem ciebie: uderzanie w twoje czułe punkty, ranienie cię, frustrowanie, złoszczenie etc. Najprostszą drogą do tego celu jest rozwinięcie w sobie OBOJĘTNOŚCI. Przeciwieństwem miłości nie jest bowiem nienawiść, lecz właśnie obojętność. W naturalny sposób nienawidzimy kogoś, kto nas systematycznie krzywdzi, jednak w ten sposób oddajemy takiej osobie kontrolę nad sobą. Obojętność natomiast usuwa psychologiczną kotwicę, która trzyma cię w toksyczce i waszej relacji.

Rozwinięcie w sobie obojętności i odcięcia emocjonalnego może zająć trochę czasu. Dopóki nie osiągniesz stanu, gdy faktycznie będzie ci wszystko jedno, co twoja eks mówi i robi, zalecam udawanie, że tak właśnie jest. W praktyce mogą pomóc następujące zabiegi:

1. Pomniejszaj ją i jej znaczenie w twoim życiu, jednocześnie zwiększając liczbę bodźców pozytywnych dla twojego dobrostanu:

  • nawiązuj nowe znajomości i odświeżaj stare: im więcej czasu spędzisz z ludźmi zdrowymi, pozytywnymi, tym krócej będziesz narażony na działanie toksyny. Dodatkową korzyścią będzie przypomnienie sobie, że na świecie są ciągle ludzie szczęśliwi i uprzejmi, co utrudni ci racjonalizowanie doznanej przemocy i uwierzenie w kłamstwa, że jesteś nielubianym przez nikogo popaprańcem.
  • złe nawyki zastępuj dobrymi: zamiast się dąsać, dusić złość i wychodzić z siebie, pobiegaj, pograj w piłkę itp. Im będziesz silniejszy fizycznie i psychicznie, tym bardziej będziesz się uodparniał na jej brednie.

2. Kiedy toksyczka krzyknie „Skacz!” przestań pytać „Jak wysoko?, a zamiast tego powiedz: „Jestem zajęty i nie mogę tego zrobić„. Gdy zwróci się do ciebie z problemem, który chciałaby, abyś rozwiązał, albo gdyby chciała, abyś zrobił coś, co może zrobić sama, odpowiedz: „Wow, i co chcesz z tym zrobić?” albo: „Jestem pewien, że ktoś tak zdolny i bystry jak ty łatwo poradzi sobie z tym zadaniem.” Jeśli się zezłości, powiedz, że wychodzisz i nie wrócisz aż nie odzyska nad sobą kontroli. Gdy potraktuje cię chłodnym milczeniem, przejdź się na spacer lub spotkaj ze znajomymi. Konfrontuj ją z konsekwencjami jej złych zachowań, jakbyś miał do czynienia z małym dzieckiem.

3. Stań się swoim własnym priorytetem – zwłaszcza jeśli macie dzieci. Troska o siebie jest kluczowa, gdy masz do czynienia z kobietą toksyczną, która wyeksploatuje cię i pozbawi całej twojej energii, zasobów i uwagi, jeśli jej tylko na to pozwolisz. W tym układzie ona jest pasożytem, a ty – żywicielem. Jeśli nie zatroszczysz się o siebie i swoje zdrowie, jak będziesz mógł zając się dziećmi, gdy będą cię potrzebować? Nie bez powodu naczelną zasadą ratowania kogokolwiek jest wcześniejsze zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa ratownikowi.

4.Obserwuj, lecz nie reaguj. Miej świadomość, że wszystko, co twoja toksyczna eks robi, aby cię wyprowadzić z równowagi, zostało przemyślane, aby jak najdotkliwiej cię zranić i wywołać twoją reakcję. Masz być jej lalką na sznurku poddawaną atakom werbalnym, biernej agresji lub ignorowaną (np. powiedzenie słodkim głosem czegoś okrutnego i późniejsze oskarżanie cię o bycie przewrażliwionym). Tak więc, w reakcji na jej gierki wycofaj się mentalnie i po prostu obserwuj jej poczynania takimi, jakimi są w istocie.

W jawnych i krytych atakach kobieta toksyczna przypomina pięcioletnie dziecko, które dokucza dorosłym, dąsa się, przeklina i dręczy powtarzaniem nonsensownych powiedzonek. Gdy takiemu dziecku zwrócisz uwagę na jego zachowanie, nakręci się jeszcze bardziej – identycznie jak twoja toksyczna eks.

5. Obserwuj i przeprogramowuj swój umysł. Myśl o eks jak o postaci z TV i nie traktuj jej więcej poważnie. „O, rany! Czas na TS show! Co też szalonego dzisiaj zobaczymy? Zostań z nami po reklamach!” Prawda jest taka, że kobiety toksyczne są postaciami z papieru. Nie mają żadnej głębi, są płaskie charakterologicznie. Nic w nich nie ma. Jeśli będziesz nieustannie doszukiwał się głębszego sensu w ich zachowaniach, tylko się sfrustrujesz i rozczarujesz. To, czego szukasz, zwyczajnie nie istnieje.

Możesz też dla odmiany myśleć o toksycznej eks jak o psie Pawłowa, wytresowanym do wciskania guzika, gdy czegoś chce. Jeśli powstrzymasz się od nagradzania jej reakcją, której oczekuje, z ciekawością zaobserwujesz rodzącą się furię. Możesz być pewnym, że mocniej uderzy w twoje słabe punkty, aby znaleźć nowe sposoby wytrącenia cię z równowagi. Za wszelką cenę musisz więc siedzieć spokojnie, obserwować i uśmiechać się dopóty, dopóki całkowicie się nie podda.

shrink4men.wordpress.com/2009/12/09/emotional-detachment-when-the-no-contact-rule-is-not-an-option/

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Odcięcie emocjonalne: gdy zasada zerowego kontaktu nie wchodzi w grę

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s