5 sposobów unikania związku z kobietą toksyczną

Wielu mężczyzn wykazuje utrwalony wzorzec randkowania i wiązania się z kobietami napastliwymi emocjonalnie i fizycznie. Jeśli do nich należysz i właśnie wyszedłeś poraniony z toksycznej relacji, podaję kilka sygnałów alarmowych, które mogą cię uchronić przed związaniem się z kolejną silnie destrukcyjną kobietą tego typu.

Zanim rozpoczniemy listę, przypomnijmy jednak, że zawsze istnieje ryzyko, że sygnały ostrzegawcze generować będzie osoba całkiem zdrowa, przez co pozbawisz się być może szansy na dobry związek. Z drugiej strony, toksyczka może też się dobrze maskować, więc sygnały będą bardzo subtelne. Jeśli masz wątpliwości, niech twoim kompasem będzie intuicja.

1. Kop, skarbie, kop. Przeprowadź dyskretny wywiad o jej poprzednich związkach i przyczynach ich rozpadu. Czy twoja partnerka całą winą obarcza swoich eks i nazywa ich łajdakami? Jeśli tak, miej się na baczności. Powinieneś raczej usłyszeć, że bierze na siebie część odpowiedzialności za rozpad tamtych związków, np. „Byłam młoda i głupia. Nie wiedziałam, czego chcę. Teraz zrozumiałam, że…

Odpowiedzialność za swoje wybory i gotowość do ponoszenia konsekwencji swoich czynów są przejawem dojrzałości. Nie myl jednak odpowiedzialności z nadmiernym obwinianiem się o wszystko. Jeśli twoja kobieta deprecjonuje siebie, przeprasza za wszystko, przyznaje, że jest szalona i odstrasza innych mężczyzn, uciekaj póki nie jest za późno. Jeśli prosto w oczy mówi ci, że jest szalona, nie lekceważ tego! Ludzie bardzo szybko wysyłają sygnały ostrzegawcze, trzeba tylko im się bacznie przyglądać.

2. Uważaj na nagłe, niewytłumaczalne i wszechogarniające przyciąganie do nowo poznanej kobiety lub na wrażenie ‚ja już ją znam’ spowodowane gwałtownym ‚magnetyzmem serc‚. Istnieje spore ryzyko, że tak właśnie jest. Właśnie przypuszczalnie spotkałeś uosobienie twoich starych problemów. Owszem, nagła chemia istnieje i twoja nowa znajoma może być faktycznie tak cudowna, jak wygląda, lecz stawiaj swe kroki ostrożnie. Atrakcyjna, choć iluzoryczna fasada kobiety toksycznej szybko zaczyna się kruszyć, lecz ponieważ dzieje się to stopniowo, wielu mężczyzn minimalizuje, bagatelizuje, ignoruje, zaprzecza i usprawiedliwia podkręcanie przemocy. Twoja kobieta wydaje się być niesamowita, po czym nagle atakuje. Sytuacja wraca na kilka tygodni do normalności i incydent powtarza się, potem kolejny i jeszcze jeden. Zazwyczaj odstępy między kolejnymi epizodami przemocy skracają się. Nie czekaj tak długo i odejdź zawczasu.

Inny przykład: spotkaliście się i czujesz jej wyjątkowość. Mijają dwa tygodnie. Pojawia się pierwszy atak jej złości, podczas którego oskarża cię o bycie nieczułym lub samolubnym lub coś równie nieuzasadnionego. Stoisz jak wryty i myślisz: „Co się, do cholery, stało?” W tym momencie powinieneś otworzyć oczy i bacznie przyglądać się jej kolejnym krokom:

  • Czy udaje, że nic się nie wydarzyło? Czy bagatelizuje lub zaprzecza temu, co się zdarzyło? Takie zachowanie to gaslighting i jest formą przemocy. Uciekaj!
  • Czy gorąco przeprasza, płacze i mówi, że miała zły dzień w pracy, jej szef był dla niej niemiły, a potem gdy nie zadzwoniłeś dokładnie w chwili, gdy na to czekała, nie wytrzymała i straciła panowanie nad sobą? Nie daj się na to nabrać. To nie są prawdziwe przeprosiny, lecz zrzucanie odpowiedzialności za swoje złe zachowanie na innych. W tym przypadku szefa i ciebie. Każdy ma czasami zły dzień i możesz chcieć ją usprawiedliwić, lecz gdy to samo zdarzy się kolejny raz, to już nie będzie skutek złego dnia, lecz jej prawdziwa natura. Uciekaj!
  • Czy jawnie wini cię za swoje złe zachowanie, nie udając nawet symbolicznej skruchy? Nie ma tu kompromisów – to kobieta toksyczna, więc musisz odejść.
  • Czy płacze i błaga cię, abyś jej nie zostawiał, odgrywając przy tym dramaty i mówiąc np.: „Nie wiem, co zrobię, gdy odejdziesz. Nikt nie sprawił, że czułam się tak jak przy tobie. Nie chcę żyć bez ciebie. Proszę, nie odchodź!” Zdobądź zakaz zbliżania się do siebie, zmień numer telefonu i adres e-mail. To przypuszczalnie pełnokrwista borderline.

3. Uważaj na wielkie gesty lub skrajny egoizm. Jeśli po kilku tygodniach znajomości otrzymujesz od niej ekstrawagancki prezent lub spełnia się randka twoich marzeń – uważaj! Jeśli ona oczekuje, że wszystkim się zajmiesz, wszystko zaplanujesz, będziesz ją zabawiał, za wszystko płacił, lecz bez wzajemności – uważaj! To pierwsze sugeruje niewłaściwe granice i jej postawę „od teraz oddam mu się cała…, zaś drugie oznacza, że będziesz wszystko dla niej robił niczego nie oczekując w zamian, za wyjątkiem może skarg i krytyki. Osobowości toksyczne czasami robią miłe rzeczy i wykazują odrobinę empatii, lecz pod warunkiem, że będziesz na każde ich skinienie.

4. Zbyt szybkie i zbyt bliskie poznawanie się – GRANICE. Innym sygnałem ostrzegawczym jest jej zbyt szybka próba wśliźnięcia się w inne twoje relacje i naruszanie twojej przestrzeni. Przykładowo, randkujecie dwa tygodnie, gdy ona dowiaduje się o urodzinach twojego ojca w najbliższy weekend i kupuje mu prezent. Albo ma problemy ze współlokatorką i chciałaby czasowo zamieszkać u ciebie znając cię tylko miesiąc. Albo chciałaby rekordowo szybko przedstawić cię rodzinie. To wszystko dowody braku granic i znak, że będzie tylko gorzej.

5. Mój, mój, tylko mój! Ekstremalne zawłaszczanie. Jeśli już na samym początku twoja nowa znajoma złości się o to, z kim i jak spędzasz swój czas, to zły znak. Toksyczki zawsze są zazdrosne i czują strach, gdy przebywasz z rodziną i znajomymi. Jeśli słyszysz wyrzuty i połajanki z powodu swoich spraw i zainteresowań, Houston, mamy problem! Jest to poważny sygnał ostrzegawczy, że twoja nowa dziewczyna nie będzie szczędzić sił i środków, aby odizolować cię od rodziny i znajomych – ludzi, którzy troszczą się o ciebie i twoje dobre samopoczucie. Jeśli uda się jej tego dokonać, jesteś zgubiony. Znajdziesz się całkowicie pod jej kontrolą, zdany na jej łaskę i niełaskę, w dodatku pozbawiony zewnętrznego wsparcia.

Gdy spotkasz miłą, kochającą i zdrową kobietę, przypuszczalnie poczujesz się przy niej na początku trochę dziwnie. To normalne. Wytrzymaj. Przypomnij sobie, że tego właśnie chciałeś i pozwól sobie się tym cieszyć. Świadomie otwórz się na nowy związek i wejdź weń. Związki naprawdę mogą być wzajemnie satysfakcjonujące. Właśnie wykonałeś dwa ważne zadania: wyszedłeś fizycznie i psychicznie ze spirali przemocy. Wydajesz się być po tym doświadczeniu niesamowicie dojrzały i świadomy. Głęboko wierzę, że jeśli dasz sobie czas, poćwiczysz właściwy osąd sytuacji i otworzysz się na dobre traktowanie, będziesz szczęśliwy.

shrink4men.wordpress.com/2009/05/20/5-ways-to-avoid-becoming-involved-with-another-crazy-emotionally-abusive-borderline-or-narcissistic-woman/

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s