10 powodów, dla których nie możesz się porozumieć z kobietą zaburzoną

Emocjonalnie toksyczne kobiety z zaburzeniem narcystycznym lub borderline (NPD/BPD) są mistrzyniami kontroli sytuacji i narzucania swojej „rzeczywistości” metodami przemocy werbalnej i emocjonalnego racjonalizowania. Jeśli miałeś kiedyś do czynienia z jedną z nich, znasz na wylot ich toksyczne strategie komunikacji . Niezależnie od tego, ile razy zostaną skonfrontowane z niepodważalnymi dowodami świadczącymi przeciwko nim, kobiety zaburzone będą zawsze trzymać się swoich przekonań. W istocie bowiem, im bardziej się mylą, tym silniejszy jest ich gniew i histeria.

Następnym razem, gdy będziesz u swojej zaburzonej partnerki kwestionował punkt widzenia na coś, a może jej kolejne kłamstwa, przeinaczenia, przyrzeczenia lub nieuzasadnione oskarżenia, zaobserwuj jak zareaguje. Wasza dyskusja przypuszczalnie bardzo szybko przejdzie w oskarżycielski monolog wypełniony zjadliwymi drwinami i groźbami. Poniżej przedstawiam najczęściej spotykane strategie kontroli komunikacji stosowane przez kobiety NPD/BPD:

1. Wielka ściema. Kobieta toksyczna emocjonalnie zaczyna rozmowę/atak na jakiś temat, po czym szybko od niego odbiega, aby zamącić ci w głowie i nie pozwolić użyć racjonalnych argumentów na swoją obronę. Z czasem tak kieruje rozmową, że całkiem zmienia przedmiot sporu lub stawia ci nowe zarzuty. Gdy ty będziesz skupiony na uzasadnianiu swoich racji, ona będzie starać się notorycznie wyprowadzać cię z równowagi tematami zastępczymi, aby tylko nie dotykać początkowego problemu.

2. Zamknij się! Gdy próbujesz przedstawić swoje uczucia lub punkt widzenia, toksyczka może jawnie rozkazać ci „Zamknij się!” Kobiety z zaburzeniem narcystycznym, borderline lub zwykłe despotki nie tylko „nie znoszą prawdy„, lecz co gorsza nie cofną się przed niczym, aby tą prawdę całkowicie zdyskredytować lub wyrugować z pamięci. Twoja żona lub dziewczyna prawdopodobnie używa rozmaitych metod, kiedy się z nią nie zgadzasz, np. wychodzi z pokoju, przestaje się odzywać lub po prostu przestaje cię słuchać. W każdej z tych sytuacji jest to dorosła wersja dziecięcego: „La, la, la, nie słyszę cię!„. Każda z nich wierzy, że prawda puszczona mimo uszu lub nie ujawniona nie istnieje, podobnie jak małe dziecko wierzy, że po zamknięciu oczu „strachy znikają„.

3. Wyzwiska. Jest to ostateczna broń agresorów takich jak kobiety z zaburzeniem NPD/BPD. Ponieważ nie potrafią one obronić swoich twierdzeń lub zachowań przy pomocy racjonalnych argumentów, uciekają się do ataków emocjonalnych. Jest to wariacja na temat rozpraszania uwagi, w której chodzi o odciągnięcie od głównego punktu sporu poprzez wprawienie cię w zakłopotanie i zepchnięcie do defensywy. Obrzucanie się nawzajem wyzwiskami nie dowodzi racji w sporze, a jest – tylko i aż! – atakiem na osobę. Logika takiego postępowania jest mniej więcej następująca: „Dobrze! Może i Ziemia jest kulą, lecz ty jesteś taki, śmaki i owaki! Dlatego nie chcę cię słuchać. Ziemia jest płaska!” W takiej sytuacji masz dwa wyjścia: zniżyć się do tego samego poziomu lub odejść zachowując swoją godność i pozostając w zdrowiu psychicznym.

4. Projekcja. Kobiety z zaburzeniem narcystycznym lub borderline oskarżają ofiary swoich knowań o rzeczy, które właściwie obciążają ich konto. Jest to prymitywny mechanizm obronny, przy pomocy którego toksyczka broni się przed swoimi podświadomymi impulsami i cechami (tak pozytywnymi, jak i negatywnymi) poprzez zaprzeczanie ich istnieniu w sobie i przypisywanie ich innym osobom.

5. Kontrastowanie. Jest to kolejny bardzo prymitywny mechanizm obronny, w którym kobieta zaburzona widzi otaczających ją ludzi i cały świat wyłącznie w kategoriach czerni i bieli, nie rozumiejąc kontekstu lub niuansów danej sytuacji. Albo podzielasz jej pogląd na wszystkie sprawy, albo będziesz wdeptany w ziemię. Z kobietą tego typu nie można się grzecznie nie zgodzić. Jakikolwiek krytycyzm, różnica opinii lub podważanie jej „autorytetu” jest postrzegane jako zagrożenie, które należy zlikwidować wszelkimi dostępnymi środkami, np. poprzez dewaluację lub demonizowanie oponenta.

6. Kampanie oszczerstw. Najpierw jątrzy, potem obgaduje. Kobiecie zaburzonej nie wystarczy, że uprze się przy swoim, a tobą wzgardzi. Wszyscy ludzie, włączając twoich krewnych i znajomych, także muszą cię nienawidzić i utwierdzać w przekonaniu, jak bardzo się mylisz. Toksyczka nie daje ci wytchnienia atakując twoją moralność, spójność, seksualność i i wymyśla najbardziej absurdalne zarzuty, aby tylko zniszczyć twoją reputację. Niestety, czym większe kłamstwo, tym łatwiej ludzie są w stanie w nie uwierzyć.

7. Gaslighting. Kobieta zaburzona zaprzecza temu, co powiedziała i zrobiła, swobodnie przerzucając oskarżenie o te występki na ciebie. Dla uwiarygodnienia ogromu kłamstw i przeinaczeń dorzuca doń szczyptę prawdy i z lubością obserwuje, jak zaczynasz wątpić we własny rozum zmieniając się powoli w szaleńca, gdy próbujesz się w całej tej plątaninie kłamstw rozeznać.

8. Zwiększanie głośności, a nie logiki. Im bardziej kobieta zaburzona NPD/BPD myli się, tym jest głośniejsza i bardziej zacietrzewiona. Jej pozorne oburzenie, zapiekłość lub emocjonalne wycofanie jest wprost proporcjonalne do tego, jak blisko jesteś prawdy o niej. Może cię albo próbować zagadywać i zakrzyczeć, w kółko powtarzając te same banalne teksty aż cię całkiem spacyfikuje, lub też może przestać się w ogóle odzywać czekając aż ty skruszejesz, przyznasz się do „błędu” i przeprosisz za swój „występek„.

9. Wina i wstyd. Kobieta zaburzona za wszystko, co złe w jej życiu, wini innych i nigdy nie uznaje swojej odpowiedzialności za spotykające ją problemy i nieszczęścia. Przerzuca na ciebie odpowiedzialność, abyś poczuł się winien jej sytuacji, zawstydził się swojego „złego” zachowania i w sumie stał się jej bardziej uległy.

10. Udawanie ofiary. Kiedy złe zachowanie i nieszczerość kobiety zaburzonej wychodzi na jaw, zaczyna ona odgrywać rolę ofiary. Skarży się na nieuczciwe traktowanie za „stawanie w obronie prawdy” i „odwagę” jej głoszenia. Toksyczka często broni swojego karygodnego zachowania mówiąc, że była rozemocjonowana lub że „zrobiła to, co kazało jej serce„. Nonsens. Każda z tych kobiet jest znana z tego, że wpada w szał, gdy ktoś odkryje jej niecne praktyki. Jej wściekłość manifestuje się zajadłą agresją werbalną lub wprost przeciwnie – kompletnym milczeniem (tzw. ciche dni).

Kobieta toksyczna emocjonalnie jest ze swej natury walcem, który rozjedzie każdego, kto stanie na jej drodze. Nie chodzi tu wyłącznie o kontrolowanie przez nią jej własnej rzeczywistości, lecz także innych ludzi. Przyzwolenie kobiecie zaburzonej na kontrolowanie rzeczywistości to jak uczynienie dyrektorem domu wariatów jednego z pacjentów. Tak więc, gdy następnym razem poczujesz, że twoja żona lub przyjaciółka próbuje cię wciągać w którąś z powyższych pułapek, spokojnie spójrz jej w oczy, powiedz „NIE!” i czym prędzej zejdź jej z oczu.

Tłumaczenie tekstu:
shrink4men.wordpress.com/2009/09/17/10-reasons-you-cant-communicate-with-a-narcissistic-or-borderline-woman/

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s