7 faktów, które należy wiedzieć o przemocy emocjonalnej…

1) Nie możesz kontrolować innej osoby. Nie możesz nikogo zmienić. Nie możesz cudownie sprawić, aby toksyczna emocjonalnie kobieta kiedyś zaczęła traktować cię lepiej. Większość takich dręczycielek to emocjonalne drapieżniki, więc nie popełnij błędu okazując im sympatię, która zostanie potem wykorzystana do zmanipulowania cię i utrzymania na smyczy.

2) Mało prawdopodobne, aby dręczycielka zrozumiała przemocowy charakter swojego zachowania względem ciebie. Takie kobiety nie biorą odpowiedzialności za swoje złe zachowanie, za to chętnie i łatwo znajdują dla niego usprawiedliwienie: „To twoja wina. To przez ciebie taka jestem.” Aby kobieta toksyczna zobaczyła swoje zachowanie we właściwym świetle, musi nauczyć się tolerowania dysonansu poznawczego. Kobiety toksyczne często myślą o sobie, że są dobrymi, wyjątkowymi ludźmi, których nie należy osądzać (zwłaszcza jeśli cierpią na zaburzenie NPD).  Wszelkie wysiłki zmierzające do uświadomienia im ich zachowania i wzięcia za nie odpowiedzialności okazują się często najzwyklejszą stratą czasu. Nawet jeśli poczujesz wreszcie, że coś do nich dotarło, dręczycielki i tak zaraz schowają się za swoją ulubioną zasłoną utkaną z kłamstw i przeinaczeń. Są one tubami propagandowymi, które wierzą we wszystko, co wymyślą na swój temat. Jeśli zagrozisz temu fikcyjnemu wizerunkowi ujawniając prawdę, zaczną się przed nią bronić rękami i nogami, tzn. atakując cię werbalnie i niewerbalnie, a czasami także nawet fizycznie.

3) Dręczycielka chce, abyś kręcił się razem z nią. Toksyczka uwielbia obnażać twoje słabe punkty, aby celowo prowokować jakąś nerwową reakcję. Łatwo wówczas stracić kontrolę nad sobą, co toksyczka wykorzystuje do odwrócenia sytuacji: „No, proszę! To ty jesteś zły i szurnięty! Potrzebujesz pomocy.” Może to być także dowód bardzo prymitywnego mechanizmu obronnego, tzw. identyfikacji projekcyjnej, którą – jeśli jesteś jej obiektem – możesz odczuwać jako przemoc, gdyż doprowadza ona umysł do szaleństwa.

4) Uświadom sobie, co cię ciągnie do tej akurat kobiety, dlaczego z nią jesteś i jakie obawy nie pozwalają ci zakończyć tego związku. Jeśli jesteś zbyt przerażony, by odejść, lub nie wyobrażasz sobie bez niej życia, musisz zaakceptować jej sposób bycia. Powtarzam: nie możesz zmienić kobiety toksycznej emocjonalnie.

5) Jeśli zakończysz związek, dalej szukaj odpowiedzi na powyższe pytania. Mężczyźni mogą powtarzać schemat toksycznego związku w celu osiągnięcia rozmaitych korzyści wtórnych. Uświadom sobie, czego chcesz, czego potrzebujesz i na co zasługujesz w swoim następnym związku. Pomoże ci to przerwać zaklęty krąg przemocy emocjonalnej.

6) Naucz się odwracania uwagi i rozpraszania złości. Jeśli nie możesz się zdystansować od dręczycielki albo też z jakiegoś powodu nie masz ochoty kończyć tego związku, musisz nauczyć się, jak odciągać jej uwagę od sytuacji wzmagających jej napięcie i jak łagodzić jej gniew. Możesz, przykładowo:

  • podlizać się. Gdy widzisz, że twoja partnerka jest rozjuszona, odwołaj się do jej „lepszej natury”: “Widzę, że naprawdę jesteś zła, kochanie. Bardzo cię przepraszam. Wiem, że zbyt głośno oddychałem. Już więcej nie będę. Masz prawo być na mnie zła. Wierzę, że ktoś tak wspaniały i wielkoduszny jak ty wybaczy mój błąd.” Jeśli potrafisz to zrobić powstrzymując odruch wymiotny, punkt dla ciebie.
  • rozśmieszyć ją. Wykorzystaj poczucie humoru do rozproszenia jej złości i napięcia. Nie zawsze to zadziała, lecz da ci przynajmniej chwilę wytchnienia. Opowiedz coś śmiesznego o jakichś słabościach swoich lub innych ludzi, co sprawi, że dręczycielka poczuje swoją doskonałość. Tego typu żarty zwykle odnoszą pozytywny skutek.
  • wykupić się. Ta metoda w stosunku do toksycznych kobiet jest wyjątkowo skuteczna. Kup jej jakiś cenny drobiazg, mieszkanie, luksusowe wakacje lub cokolwiek innego, co ona uzna za godne swojego majestatu. Przypomina to co prawda płacenie haraczu w zamian za odrobinę wytchnienia, lecz przecież święty spokój jest najcenniejszy, nieprawdaż?
  • wrzucić pod pociąg kogoś innego. Jest to niezwykle skuteczna metoda, aczkolwiek mocno niemoralna. Gdy tylko toksyczka napadnie na ciebie, zareaguj odszukaniem w swoim otoczeniu kozła ofiarnego, który coś „zawalił”, co chwilowo pozwoli ci zejść z celownika dręczycielki. Pamiętaj jednak, że stosowanie tej metody czyni cię jeszcze gorszym od dręczycielki, gdyż ty akurat wiesz, że postępujesz niewłaściwie.

7) Zakończenie związku z emocjonalnie zaburzoną dręczycielką nie jest „ucieczką”, porzuceniem kogokolwiek, przyznaniem się do błędu ani niczym innym, czego mógłbyś się wstydzić. To wybór twojego spokoju i zdrowia psychicznego. Życie z kobietą toksyczną przypomina życie w pobliżu otwartego reaktora atomowego Nie powinieneś dobrowolnie zgadzać się na życie w środowisku, które szkodzi twojemu zdrowiu, prawda? To jest właśnie ta różnica.

Jest tylko jeden sposób, aby kontrolować kobietę zaburzoną: pozbawić ją zdolności kontrolowania i dręczenia ciebie. Najgorszą krzywdą, jaką możesz wyrządzić toksyczce, jest zakończenie związku z nią. Dodatkowym bonusem tej strategii jest odcięcie się od źródła toksyny.

shrink4men.wordpress.com/2009/02/16/7-things-you-need-to-know-about-emotional-abuse-and-bullies/

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s