5 objawów toksyczności rodziców

Określenie „toksyczny rodzic” stworzono, aby scharakteryzować rodziców, których postępowanie i zachowania powodują emocjonalne szkody u dziecka i działają destrukcyjnie na jego poczucie własnej wartości. Toksycznymi rodzicami są osoby, które dręczą swoje dzieci werbalnie, psychicznie, fizycznie lub seksualnie, jak również osoby, które są nieobecne i niewrażliwe na emocjonalne potrzeby swoich dzieci.

Mogłeś być wychowywany przez toksycznego rodzica (lub oboje rodziców), który zadał ci niewypowiedziane cierpienia emocjonalne i mentalne. Jeśli pochodzisz z takiego domu, uleczenie dziecięcych ran jest niezbędne, abyś mógł cieszyć się i prowadzić normalne życie. Jakie są więc objawy toksycznego rodzicielstwa?

1. Nigdy nie doczekałeś się uznania lub pochwały

Narcystyczny rodzic był zwykle zaabsorbowany sobą i nigdy nie miał czasu, aby docenić lub pochwalić cię podczas twojego dorastania. Jego potrzeby były zawsze najważniejsze, a ty miałeś służyć ich spełnianiu. Konsekwencją tego zachowania jest to, że możesz mieć teraz poczucie bycia gorszym, z niezdrowym i obsesyjnym pragnieniem zadowalania innych.

2. Rodzice oczekiwali od ciebie wzięcia za nich odpowiedzialności

Żadne dziecko nigdy nie powinno być rodzicem swojego rodzica. Taka zamiana ról w rodzinie jest wysoce dla niego szkodliwa – jest to tzw. parentyfikacja. Toksyczni rodzice jednak widzą tą sytuację inaczej. Ich zdaniem, dzieci są po to, aby przez cały czas móc się nimi wysługiwać. Taka relacja jest zła i z natury swej pasożytnicza. Jako dziecko zostajesz bowiem pozbawiony dzieciństwa, zmuszony do przedwczesnego stania się dorosłym i wzięcia odpowiedzialności za sprawy, które nie powinny cię w ogóle zajmować.

3. Byłeś potępiany i zmuszany do tolerowania nieakceptowalnych zachowań

Toksyczni rodzice winią dzieci za swoje błędy. Dorastając, mogłeś pewnie często słyszeć: „Gdyby cię nie było, został(-a)bym …„, co wpędza cię w poczucie winy za błędy twoich rodziców, ich problemy alkoholowe, epizody przemocowe i jakiekolwiek inne ich nieakceptowalne zachowania. Gdy podrosłeś, mogłeś rozwinąć w sobie niezdrowy schemat relacji zwany współzależnością. Zgodnie z aktualną definicją osoba współzależna to taka, która zezwala i wspiera destrukcyjne zachowania innych, jak choćby manipulantów zaburzonych narcystycznie.

4. Jesteś chorobliwie lękliwy

To powszechna cecha dzieci pochodzących z toksycznych domów. Jeśli dotąd nie uporałeś się ze swoją przeszłością, przypuszczalnie ciągle jeszcze jakoś obawiasz się swoich rodziców. Dzieci dorastające w rodzinach kochających się odczuwają zdrowy lęk przed swoimi rodzicami wypływający z miłości i szacunku. Z drugiej strony, lęk odczuwany przez ciebie nie wypływa z szacunku, lecz ze strachu. Pewnie nigdy nie pozwalano ci wyrażać swoich uczuć ani nie okazywano miłości, na jaką zasługujesz. Mogłeś nawet doświadczyć bycia ofiarą okrucieństwa werbalnego, fizycznego i emocjonalnego. Z tego powodu najsłabsze wspomnienie rodzica rodzi w tobie dojmujące przerażenie.

5. Lekceważono twoje uczucia

W zdrowej rodzinie rodzice interesują się tym, co się dzieje z ich dziećmi i co one czują. Z drugiej strony, rodzice narcystyczni, w ogóle nie troszczą się o to, gdyż są skupieni na swoich emocjach. W konsekwencji, dzieci dorastające w toksycznym środowisku uczą się tłumić i ukrywać swój ból, swoją złość i smutek.

Krzywdy wyrządzane dzieciom przez toksycznych rodziców

Krzywdy wyrządzane przez toksycznych rodziców ostro ujawniają się w zachowaniu ich dzieci. Nawet w dorosłym życiu, osoby mające trudne dzieciństwo mogą ciągle zmagać się z problemami dotyczącymi ich zachowania, osobowości i charakteru. Poniżej przedstawiam tylko kilka przykładów szkodliwych dla dziecka konsekwencji zachowań narcystycznych rodziców.

1. Dorastasz stając się osobą współzależną

Czy zauważasz u siebie ciągłą potrzebę otrzymywania aprobaty od innych ludzi, a twoje związki są do przesady romantyczne? Czy swojego poczucia własnej wartości szukasz u innych, a w efekcie nadmiernie lgniesz do ludzi i stajesz się współzależny? To sprawia, że możesz pozwalać lub nawet nieumyślnie zachęcać swoją partnerkę do zachowań destrukcyjnych. Postępujesz tak, gdyż nie wiesz, jak w zdrowy sposób pomagać innym oraz jak powinny wyglądać normalne relacje między ludźmi.

2. Rozwijają się w tobie zaburzenia charakterologiczne

Karen Horney uważa, że dorastanie w toksycznym środowisku może sprzyjać powstawaniu nieprawidłowości charakterologicznych. Niektóre przedwcześnie dojrzałe dzieci popadają w depresję, inne doświadczają problemów psychicznych, a jeszcze inne usiłują w niezdrowy sposób przyciągnąć do siebie miłość i siłę. Czasami można nawet odczuwać chęć zemsty. Jeśli nie dasz sobie szansy uzdrowienia, możesz nieświadomie powielać toksyczne wzorce zachowań swoich rodziców.

3. Funkcjonujesz w zamkniętym kręgu

Alice Miller twierdzi, że toksyczny rodzic jest odpowiedzialny za wpajanie swojemu dziecku zachowań narcystycznych, tworząc w ten sposób przekaz międzypokoleniowy. Jeśli byłeś tyranizowany przez narcystycznego rodzica, jest wielce prawdopodobne, że będziesz odtwarzał ten sam wzorzec w stosunku do swoich dzieci.

Sposoby uzdrowienia od skutków przemocy toksycznych rodziców

Dorastanie w toksycznej rodzinie nie przekreśla naszych szans na rozwój i lepsze życie. Uzdrowienie jest możliwe, a poniżej znajdziesz kilka wskazówek, od czego zacząć swoją podróż.

1. Uznaj, że problem leży po stronie rodzica

Pierwszym krokiem jest uznanie, że problem nie leży w tobie. Gdy się już z tym oswoisz, to zrozumiesz, że nie jesteś w żaden sposób wybrakowany. Nie jesteś nieważny, nie dający się kochać i oczywiście możesz kochać siebie oraz jesteś wart miłości odwzajemnionej. To nie ty jesteś problemem, lecz twój toksyczny rodzic.

2. Poświęć czas na poznanie przeciwnika

Nie naprawisz problemu, którego nie rozumiesz. Musisz poświęcić trochę czasu na naukę typowych zachowań osób toksycznych, aby rozpoznać je u swoich rodziców. Przy okazji zobaczysz, jak ich pokręcone postępowanie wpływa na twoje życie. Gdy uświadomisz sobie skalę problemu, będziesz w lepszej pozycji, aby zrozumieć swoje wewnętrzne rany i poznać sposoby ich uleczenia.

3. Odetnij się od toksycznego rodzica

Jest to absolutna konieczność. Musisz uciec od źródła swojego bólu i cierpienia. Twoje zdrowienie nie rozpocznie się tak długo, jak długo będziesz miał kontakt ze swoim oprawcą. Podobnie jak w przypadku toksycznych partnerów miłosnych, oddalenie od rodzica pomoże ci nabrać odpowiedniego spojrzenia na sytuację i uzyskać wgląd w siebie.

4. Pożegnaj swój żal i złość

Dla wielu osób jest to najtrudniejsze zadanie. Pielęgnowanie w sobie złości nadaje ich życiu sens, daje siłę i poczucie kontroli. Musisz jednak wiedzieć, że zablokowanie się w gniewie i żalu nigdy nie jest dla nikogo dobre – zwłaszcza dla ciebie. Poznawszy naturę toksycznego rodzicielstwa i nabrawszy dystansu do całej sytuacji przypuszczalnie zmienisz swoje nastawienie do tej kwestii. Nie oznacza to jednak wybaczenia.

Czasami gniew jest zakorzeniony w człowieku bardzo głęboko i trzeba lat, aby go przepracować, lecz ważne, aby zrobić pierwszy krok na tej drodze. To nic skomplikowanego. W ciszy swojego domu powiedz po prostu: „Wybieram wybaczenie i odpuszczam Ci mój gniew i żal.” Możesz powtórzyć sobie to zdanie kilka razy i wracać do niego wielokrotnie w ciągu dnia.

5. Zacznij na nowo marzyć

Toksyczni rodzice być może wpędzili cię w kompleksy i zrujnowali twoje poczucie własnej wartości i pewność siebie. Być może porzuciłeś więc swoje marzenia, skoro nie czułeś się na siłach, że uda ci się je kiedykolwiek zrealizować? Nadszedł jednak czas, abyś zaczął marzyć na nowo lub wrócił do tego, co chciałeś zrobić kiedyś. Przekierowanie energii na nowe rzeczy jest dobroczynne dla procesu zdrowienia. Oddawanie się temu, co się kocha i lubi odbuduje twoją pewność siebie. Krok po kroku zobaczysz, że zmieniasz się i stajesz się nowym człowiekiem – lepszą wersją samego siebie.

Nie zmienisz osoby toksycznej, ani nie sprawisz, że zrozumie ona zadawane ci cierpienie. Możesz jednak uleczyć się ze złych skutków toksycznej relacji. Nie musisz przeżyć reszty swojego życia w żalu, cierpieniu i złości. Już dziś zrób pierwszy krok na drodze do swojego odrodzenia.

https://letmereach.com/2017/08/04/5-signs-toxic-parents-heal/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s